پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز

منبع: nargil.ir

تعداد امتیازها: 1519

1 نفر

درختان مو بهترین گیاه برای پوشاندن شکاف میان پرچین‌ها و دیوار‌ها هستند. درخت مو را بین فصل پاییز و اوایل بهار بکارید، خیلی سریع رشد خواهد کرد و علاوه بر اینکه از میوه‌اش استفاده خواهید کرد، فضای خالی را نیز پر می‌کند.

درخت مو

درخت مو انواع مختلفی داشته و از میوه آن می‌توانید به عنوان دسر استفاده کنید. برخی از درختان مو نازک و حساس بوده و برای اینکه بار زیادی بدهند، نیاز به گلخانه دارند. اما اگر گلخانه ندارید نگران نباشید، گونه‌های دیگری وجود دارند که می‌توانید در خاک دارای زهکشی خوب کنار پرچین یا دیوار جنوبی یا غربی خانه‌تان بکارید. راه‌های زیادی برای نگهداری از درخت مو وجود دارد، اما یکی از شیوه‌های موثر آن به سیستم پرورش مضاعف گایوت (double guyot) معروف است (در این سیستم تنه درخت انگور را طوری پرورش می‌دهند که به 2 شاخه تقسیم شود و ساقه‌های جانبی آن روی ردیف سیم‌هایی رشد می‌کند که برای این کار تعبیه شده‌اند).

درست کردن تکیه گاه برای گیاه

با نصب 4 سیم نگهدارنده روی پرچین تکیه گاهی برای درختتان فراهم کنید. سیم اول باید 40 سانتی متر بالا‌تر از سطح زمین و سیم‌های دیگر 30 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند.

جای سیم‌ها را روی تیرک پرچین‌ها مشخص کرده و با دریل آن را سوراخ کنید. در هر سوراخ یک پیچ حلقه دار قرار داده و با مهره جای آن را محکم کنید. مهره را شل ببندید.

یک جفت دستکش پوشیده، سیم را از اولین حلقه رد کرده سپس آن را خم کرده و پیچ بدهید تا محکم شود. سیم را به تیرک دوم بپیچید. با سیم چین آن را بچینید و از پیچ حلقه دار رد کنید.

آن را محکم بکشید، مانند قبل بپیچانید و جایش را محکم کنید. برای سفت کردن سیم شل مهره را با آچار سفت کنید.

3 سیم دیگر را محکم کنید. اگر دور باغچه‌تان دیوار کشیده شده است، [به جای پیچ حلقه دار] از میخ حلقه دار استفاده کنید.

نحوه کاشت

در فاصله 15 سانتی متری پرچین یا دیوارتان سوراخی بزرگ‌تر و عمیق‌تر از توپ ریشه گیاه حفر کنید.

گیاه را در سوراخ قرار داده و روی گودال را بپوشانید، همین طور که خاک را در گودال می‌ریزد، جای آن را محکم کنید. اطمینان حاصل کنید که روی توپ ریشه با خاک بستر باغچه هم سطح است.

یک نی 1.8 متری پشت مو قرار دهید. سر شاخه‌های مو را بزنید، به اندازه‌ای که 3 جوانه سالم از آن باقی بماند.

تنه درخت را به نی ببندید و نی را به نگهدارنده‌ها محکم کنید. لایه ضخیمی از مالچ را روی ناحیه ایی بپاشید که ریشه‌ها را در برگرفته است.

پرورش گیاه

اجازه دهید در سال اول زندگی درخت مو، 3 ساقه به طور عمودی رشد کنند؛ آن‌ها را به ساقه نی محکم کنید و هر جوانه‌ای که در کناره این ساقه‌ها رشد کرد، بچینید.

هنگام ریزش برگ‌ها در فصل پاییز، ساقه‌ها را از نی جدا کرده و 2 ساقه را طوری به سیم پایینی ببندید که هر کدام یک طرف نی قرار بگیرند.

ساقه سوم را هرس کنید. 3 جوانه آن را بگذارید بماند تا سال دیگر ساقه‌هایی جایگزین 3 ساقه امسال شود. در فصل بهار اجازه دهید جوانه‌هایی که از شاخه‌های سیم پایینی می‌رویند، به طور عمودی رشد کند. باید در هر 15 سانتی متر یک جوانه داشته باشید؛ شاید لازم شود که برخی از آن‌ها را بزنید.

جوانه‌های جانبی را طوری هرس کنید که فقط یک برگ از آن ها باقی بماند؛ وقتی این جوانه‌ها به سیم بالایی رسیدند، نوک در حال رشد آن‌ها بزنید.

3 ساقه جایگزین رابه نی مرکزی ببندید. وقتی میوه‌ها رشد کردند، در صورت نیاز مقداری از برگ‌ها را بکنید تا گردش هوا در میان انگور‌ها بهتر شود. در فصل پاییز بازوهای افقی را ببرید و همین فرآیند را تکرار کنید.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.

منبع: parsegard.com

عبارات مشایه
مطالب مرتبط :